Kiertotaloudesta kestävää kasvua

Kiertokapula Oy:n toimitusjohtaja Mikko Koivulehto

Kiertokapulan toimitusjohtaja Mikko Koivulehto on nähnyt urallaan elinkeinoelämää monesta näkökulmasta – yrityskehityksestä julkisen ja yksityisen sektorin rajapintaan. Nykyisessä tehtävässään häntä motivoi ennen kaikkea työn arvopohjaisuus ja mahdollisuus vaikuttaa kestävän kehityksen edistämiseen.

Kerro omasta työurastasi?

Työurani alkoi kesätöillä rakennuksilla. Opiskelujen ohessa tein sekalaisia töitä ja jaoin esimerkiksi lehtiä. Ennen nykyistä tehtävääni olen työskennellyt Teknologiakeskus Innopark Oy:n sekä Kehittämiskeskus Oy Hämeen aluekehitys- ja ohjelmajohtajana. Lisäksi olen toiminut Teknologiakeskus Innoparkin, Herttuan Kiinteistöpalvelu Oy:n ja Kangasalan Kiinteistöpalvelu Oy:n toimitusjohtajana. Kiertokapula Oy:n toimitusjohtaja aloitin kuusi vuotta sitten.

Miten arjen elämä sujuu haastavassa työelämässä?

Kolmen lapseni ollessa vielä pieniä työelämän ja arjen yhteensovittamisessa oli haasteensa. Nyt lapset ovat jo aikuisia. Erityisen tärkeää on huolehtia palautumisesta työelämän kiireiden vastapainona. Tässä auttavat perhe, ystävät ja hyvät harrastukset, joiden kautta elämässä on oikea tasapaino.

Mistä saat vaikutteita ja motivaatiota työhösi?

Olen saanut työskennellä hyvissä organisaatioissa, joissa on ollut motivoituneita osaajia. Olen aina pitänyt kehittämistä motivoivana ja nykyisessä tehtävässä pääsen toimimaan vahvasti kehittyvällä toimialalla. Kiertokapulan elinkaari on kulkenut kaatopaikkayhtiöstä kiertotalouden vahvaksi toimijaksi ja kehitys tulee jatkumaan toimintaympäristön vaatimusten ja ympäristötietoisuuden kasvaessa. Nykyisessä tehtävässäni minua motivoi vahvasti se, että saan tehdä työtä, jolla on vahva arvopohja ja merkitys. Teemme vastuullisia ympäristötekoja!

Mitä odotat Hämeen kauppakamarin toiminnalta ja mikä on sinun oma panoksesi?

Hämeen kauppakamari on vahva alueellinen vaikuttaja, jonka toiminnassa on kunnia-asia olla mukana. Odotan kauppakamarilta vahvaa panosta elinkeinoelämän edellytysten kehittämiseen. Minulla on pitkä kokemus yritystoiminnan ja julkisen toiminnan rajapinnalta ja tätä näkemystä toivon voivani tuoda myös esille kauppakamarin hallituksen jäsenenä.

KOULUTUS

Hallintotieteiden maisteri
KiRa eMba

ENSIMMÄINEN TYÖPAIKKA

Perusyhtymä

MERKITTÄVIN ASKEL URALLA

Valinta Kiertokapulan toimitusjohtajaksi lähes sadan hakijan joukosta.

MOTTO

Moka on lahja.